X

Vážený zákazníku, aktuálně můžete nakoupit pouze pod velkoobchodním profilem, pro nákup se prosím přihlaste. Pokud ještě velkoobchodní účet nemáte, zaregistrujte se. Na spuštění maloobchodního prodeje usilovně pracujeme. Děkujeme za pochopení.Historie šperků a jejich vývoj

31. 01. 2024

Šperky nosíme již tisíce let,  jejich vývoj je fascinujícím odrazem změn v kulturách a módních tendencích. Při pohledu na historii šperků je možné sledovat nejen změny ve stylu a technikách výroby, ale můžeme poznat odlesky kulturního a společenského vývoje.

První šperky: Pravěk a antika

Začátky historie šperků sahají až do pravěku, kdy si naši předkové vytvářeli šperky z přírodních materiálů, jako jsou kameny, kosti a skořápky. Tyto šperky byly nejen estetickými doplňky, ale měly i rituální funkci. V antických civilizacích, jako byla starověká Egyptská říše či Řím, se šperky staly odrazem společenského postavení a bohatství.

Středověk a renesance: Návrat k dobovému lesku

Ve středověku získaly šperky novou tvář, a to díky rozvoji klenotnictví a techniky výroby. Drahokamy a drahé kovy byly stále více používány k vytváření exkluzivních šperků, které byly výsadou šlechty. Během renesance byl zdůrazňován individualismus a šperky začaly odrážet osobnost a vkus nositele.

Baroko a rokoko: Šperky jako umělecké dílo

Barokní období přineslo do šperkařství bohatou ornamentiku a extravagantní design. Šperky se staly symboly moci a bohatství. S příchodem rokoka se šperky staly jemnějšími, reflektovaly hravý styl tohoto období.

19. století: Revoluce v designu a průmyslová výroba

S rozvojem průmyslu v 19. století začala masová výroba šperků, což způsobilo jejich rozšíření do téměř všech vrstev obyvatelstva. Ve šperkařství se odrážely změny ve společnosti a módních tendencích, ať už šlo o viktoriánskou náklonnost k sentimentu nebo k secesi a jejímu přírodnímu a organickému stylu.

20. století a současnost: Různorodost a individualismus

V 20. století zažívalo šperkařství opět revoluci v designu. Od geometrických tvarů art deco po psychedelické vzory 60. let, kdy šperky reflektovaly různé hnutí a subkultury. Dnes je možné vidět širokou škálu stylů a materiálů. Šperky se vyrábí z drahých kovů. tradičních drahokamů a z recyklovaných materiálů, přičemž každý kus je výrazem individuality nositele.

Závěr: Šperky jako příběh doby

Historie šperků je fascinujícím příběhem proměn a vývoje lidské kultury. Od pravěku po současnost byly šperky nejen ozdobou, ale také zrcadlem společenských a kulturních změn. Ať už se jedná o vznešené klenoty šlechty nebo moderní módní doplňky, šperky jsou neustále evolučním uměleckým výrazem a inspirací pro další generace.« zpět

Mohlo by vás zajímat

Blog
Tradice a kvalita: české výrobky v naší nabídce
08. 04. 2024
V dnešní době, kdy se hodnota lokální produkce a udržitelnosti stává stále důležitější.
Novinky
Bav se a vydělávej 50 000 Kč prodejem vlasových doplňků v rodinné firmě!
03. 04. 2024
Hledáme obchodního zástupce pro jižní Moravu
Blog
Styl a funkčnost: Naše originální peněženky pro každého
01. 04. 2024
V dnešní době, kdy každý chceme kus originality pro sebe, jsme se rozhodli přinést něco mimořádného
Blog
Inspirativní účast na Kongresu Samoška: Nové perspektivy pro náš velkoobchod.
22. 03. 2024
Ohlédnutí za Kongresem Samoška v Košicích, kterého jsme se účastnili.